Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii
rodzaje psychologii, forum psychologiczne, zaburzenia psychiczne, psychologia, psychoterapia, pomoc psychologiczna, koncepcje psychologiczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Higiena psychiczna cz.2

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna -> Higiena psychiczna, zdrowie psychiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
administrator
Administrator



Dołączył: 06 Sty 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 1:53, 02 Kwi 2010    Temat postu: Higiena psychiczna cz.2

Stres

Teoria Lazarusa i Falkman mówi, że zdarzenia, jakie mają miejsce w życiu człowieka oddziałują w pewien sposób na człowieka. Możliwe są trzy takie interakcje: zdarzenie ma obojętny wpływ na człowieka, jest dla niego przyjemne lub wymaga wysiłku adaptacyjnego do danej sytuacji. Trzecia możliwość może być odczuwana albo jako poczucie krzywdy, jako zagrożenie lub jako bodziec motywujący do działania. Jest to pierwsza, natychmiastowa ocena reakcji, zaraz później następuje oszacowanie własnych możliwości pod kątem poradzenia sobie z daną sytuacją; jej opanowaniem lub tolerowaniem. Jakakolwiek reakcja następuje, wymaga ona pewnego wysiłku psychicznego. Czynnikami stresogennymi mogą być sytuacje wywołujące strach, przemoc, sytuacje w jakikolwiek sposób ograniczające wolność osobistą, napięcia, zbyt duże obciążenie zadaniami przekraczającymi zdolności. Mogą one doprowadzić do stanów lękowych, nerwic, a te do poważniejszych chorób, nie tylko psychicznych, czy układu nerwowego. Stres przyczynia się także w znacznym stopniu do rozwoju chorób układu krążenia (zaburzenia prawidłowego rytmu serca, nadciśnienie tętnicze) w ostateczności przejawiające się zawałem mięśnia sercowego, chorób układu pokarmowego (trudności z trawieniem, biegunki, nerwica żołądkowa, choroby wrzodowe), a także zaburzenia ruchowe (jąkanie, tiki). Wówczas choroba przestaje być tylko nerwicą, ale wpływa już na cały ustrój i należy jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

Najważniejszymi objawami stresu są:

- trudności z koncentracją, rozkojarzenie, niemożność skupienia uwagi na jednej czynności

- uczucie pulsującego bólu głowy, niekiedy może być podobny do migrenowego

- problem z wysłowieniem się, uczucie suchości w ustach, ściśnięte gardło

- mroczki przed oczami, przewidzenia, przekrwione gałki oczne, zmęczone powieki z uczuciem piasku w oczach

- nadmierna bladość skóry twarzy lub rumieńce, czerwone plamy na skórze twarzy i szyi

- duszności, bolesność w klatce piersiowej, skurcze mięśni kończyn, karku

- ukłucia w okolicy serca, niekiedy częste powiązane z trudnością zaczerpnięcia oddechu, niekiedy promieniują do lewego ramienia, czy dłoni

- ogólne uczucie lęku, ciągłego napięcia, zdenerwowania, pogorszenie nastroju, nadpobudliwość, płaczliwość, chwiejność emocjonalna, kłopoty ze snem

- zaburzenia przewodu pokarmowego, niestrawność, biegunki, zaparcia, brak apetytu lub nadmierne łaknienie, bóle brzucha

- tiki ruchowe, obgryzanie, wkładanie do buzi paznokci, pocieranie palców, rąk jedna o drugą

- inne czynności odruchowe jak: niekontrolowane, częste wdychanie, zgrzytanie zębami, czasem nieświadome w czasie snu, napinanie mięśni twarzy itd.

Po zaobserwowaniu takich objawów należy jak najszybciej podjąć kroki, w celu przywrócenia do normy stanu emocjonalnego, należy się zrelaksować, odpocząć, wyciszyć. Często stres potęgowany jest przez niewystarczającą ilość snu i zbytni pośpiech, a pomóc niejednokrotnie mogą ćwiczenia fizyczne czy medytacja. Najważniejsze jest jednak odpowiednie podejście do życia i dobre rozplanowanie sobie zajęć, systematyka wykonywanych czynności. Wszystko to sprzyja utrwalaniu się korzystnych przyzwyczajeń, dzięki którym możemy uniknąć, lub skutecznie ze stresem walczyć. Jeśli jednak nie umiemy sami poradzić sobie z zaistniałą sytuacją, najlepszym rozwiązaniem jest kontakt ze specjalistą, który pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie problemu.

Aktualnym i niepokojącym problemem jest występowanie zaburzeń lękowych, nerwicowych u dzieci i młodzieży szkolnej. Najbardziej narażone są dzieci, które właśnie rozpoczynają naukę, zmieniają szkołę i młodzież w wieku dojrzewania. Stresy wywołane są wówczas nowym otoczeniem, miejscem, ludźmi, nowymi obowiązkami i zmianą trybu życia. Aby się do tego przystosować niezbędny jest czas, a także dobre chęci z obu stron. Niekiedy jednak nowych obowiązków jest zbyt wiele, a nowe otoczenie bardziej straszy niż interesuje, nie ma akceptacji ze strony rówieśników i stąd pojawiają się objawy takie jak: niepokój, drażliwość, niekiedy wymioty, lęk przed pójściem do szkoły, agresja, gniew. Należy zaznaczyć, że na relacje między rówieśnikami oraz uczeń-nauczyciel bardzo duży wpływ ma wychowanie przez rodziców, sytuacja rodzinna. Patologie rodzinne jeszcze bardziej nasilają stresy, a tym samym pogarszają stan emocjonalny dziecka, a co za tym idzie wyniki w nauce i relacje z otoczeniem. Wpływ na zachowanie dziecka mają także czynniki działające jeszcze przed jego urodzeniem: nadużywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży, palenie papierosów, choroby weneryczne, nerwice, różnorakie urazy w czasie ciąży. Wszystko to obciąża dziecko i sprawia, że ma trudności z prawidłowym funkcjonowaniem w otaczającym go świecie. Podobne skutki mają niekiedy nieświadome błędy wychowawcze rodziców, nie znających podstaw psychiki małego dziecka oraz brak okazywania uczuć.

W naszym życiu obecny jest pewien schemat, w którym praca przeplatana jest czasem odpoczynku; ważne jest żeby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tymi czynnościami, wówczas będziemy mogli efektywniej pracować i cieszyć się z odpoczynku. Godne uwagi jest to, czy odpowiednio jesteśmy przystosowaniu do życia w społeczeństwie XXI wieku, czy umiemy radzić sobie z trudnymi sytuacjami życiowymi i stresem zależy od nas samych, ale najważniejsze wiadomości i schematy zachowań kształtowane są już od wczesnego dzieciństwa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna -> Higiena psychiczna, zdrowie psychiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin