Autor Wiadomość
Mazi
PostWysłany: Nie 2:18, 21 Lut 2010    Temat postu: Podstawowe nurty w psychoterapii

Podstawowe nurty w psychoterapii

Psychoterapia, z definicji to świadome i metodyczne stosowanie określonych technik psychologicznych w celu doprowadzenia chorego do stanu zdrowia - czyli równowagi emocjonalnej. Zakres działania psychoterapii jest bardzo szeroki - obejmuje nie tylko drobne zaburzenia zachowania czy charakteru ale także i choroby psychosomatyczne oraz psychozy.

Podstawą oddziaływań psychoterapeutycznych jest relacja terapeuta - pacjent, której szczególną cechą jest wzajemne porozumienie, dzięki któremu chory osiągnąć ma pełny rozwój osobowy oraz lepszą integrację społeczną. Ponadto warunkiem niezbędnym jest zaufanie pacjenta do stosowanej względem niego terapii oraz osoby terapeuty. Tylko dzięki temu więź pacjent - lekarz może charakteryzować się wzajemnym zrozumieniem, dzięki czemu pacjent może swobodnie wyrażać siebie i swoje problemy nie obawiając się przy tym negatywnej oceny. Celem tej relacji jest także nauka modyfikowania lub też całkowita zmiana postaw chorego wobec samego siebie oraz wobec świata zewnętrznego, co umożliwi jednocześnie lepsze dopasowanie do rzeczywistości. Choroby psychiczne są z reguły definiowane jako czynnościowe zaburzenia procesów psychicznych lub fizycznych.
R E K L A M A czytaj dalej ↓

Metody używane w psychoterapii są zawsze dopasowane do indywidualnego przypadku, ale równocześnie zależą od kierunku psychoterapeutycznego, jaki reprezentuje lekarz. Dokonanie przejrzystej klasyfikacji teoretycznych nurtów w psychoterapii nie jest zadaniem łatwym. Trudności te wynikają z faktu, że poszczególne koncepcje zaburzeń oraz pracy z nimi powstawały w oparciu o wcześniejsze lub równolegle powstające wraz z nimi koncepcje - a co gorsza - czasem we współpracy z nimi, czasem w ramach polemiki z nimi. Teoretyczny przegląd koncepcji psychoterapeutycznych Haliny Sęk wymienia cztery główne nurty:

* dynamiczny,
* fenomenologiczno-antropologiczny,
* systemowo-interakcyjny,

oraz

* poznawczo-behawioralny.

Każda z nich dysponuję własną koncepcję teoretyczną dotyczącą całej osobowości człowieka, jej zaburzeń, rozwoju czy wreszcie technik terapeutycznych. Pośród tych najbardziej popularnych środków znajdziemy m.in.: uczenie się, manipulacja otoczeniem zewnętrznym, słowo, budowanie relacji emocjonalnych czy mimika (pantomima).

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group