Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii
rodzaje psychologii, forum psychologiczne, zaburzenia psychiczne, psychologia, psychoterapia, pomoc psychologiczna, koncepcje psychologiczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

desensytyzacja

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna -> Psychoterapia, pomoc psychologiczna, formy pomocy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mazi




Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 2:21, 21 Lut 2010    Temat postu: desensytyzacja

Systematyczna desensytyzacja Wolpe'go jest chyba jedną z najpopularniejszych terapii behawioralnych i stosowana jest ona głównie w stosunku do zaburzeń lękowych - takich jak np. fobie. Istotą tej terapii jest łączenie bodźców lękowych z bodźcami przyjemnymi w celu niwelowania nieprzyjemnych skojarzeń oraz reakcji. Najskuteczniejszym bodźcem niwelującym lęk jest relaksacja, w związku z czym relaksowanie pacjenta w trakcie prezentowania lub wyobrażania bodźca negatywnego ma nauczyć nowych, pozytywnych reakcji. Z reguły terapia ta trwa dłużej, gdyż jednorazowe zachowanie tego typu z reguły nie dostarcza odpowiednich wyników. Na systematyczną desensytyzację składają się trzy elementy: ćwiczenia relaksacyjne mięśni, zhierarchizowanie bodźców oraz sytuacji tworzących lęk oraz właściwa desensytyzacja - czyli łączenie sytuacji oraz bodźców lękotwórczych z relaksacją.

Inną metodą stosowaną w ramach podejścia behawioralnego jest uczenie właściwych reakcji poprzez naśladownictwo. Metoda ta oparta jest na badaniach Bandury - jednego z czołowych psychologów tego nurtu psychologii - które wykazały, iż poprzez obserwowanie zachowania innych ludzi oraz jego skutków można nauczyć się tego samego czego uczą nas nasze własne doświadczenia. Wyuczyć można się również właściwych reakcji emocjonalnych a także zachowań unikowych. Swoje hipotezy Bandura udowodnił przeprowadzając terapię redukowania lęku przed psem u dzieci. Poprzez codzienną obserwację zabaw jednego z dzieci z psem oraz oglądanie filmów wideo poświęconych tej tematyce, a także stopniowe zachęcanie dzieci do prezentowania zachowań podobnych. Dzięki tej terapii dzieci nie tylko przestawały bać się psów, ale stawały się odważniejsze także w innych zachowaniach. Wyniki tych badań pokazały więc, iż obserwacja właściwych - można by to ująć - modelowych reakcji może stać się również skuteczną technika terapeutyczną stosowana do niektórych zaburzeń.

Techniką podobną jest także psychodramatyczne odgrywanie ról. Obserwacja zachowań innych oraz stopniowe wprowadzanie ich we własny repertuar zachowań poszerza możliwość odpowiednich reakcji w różnych sytuacjach, a zwłaszcza w kontaktach społecznych.

Trening pozytywny oraz negatywny stosowany jest najczęściej do terapii fobii oraz natręctw. Z reguły polegają one na tym, iż pacjent stawiany jest w sytuacjach wywołujących u niego lęk - początkowo prostych, potem coraz trudniejszych - aż nauczy się radzić sobie właściwie bez lęku. Potocznie można tą terapię nazwać "metoda małych kroków".

Z kolei trening negatywny oraz metoda przesycenia opierają się na celowym wywoływaniu niepożądanych reakcji, co z czasem uczy kontroli własnych reakcji na te sytuację.

W metodzie przesycenia, z kolei, sytuacje te wywołuje się tak często, aż ośrodki korowe odpowiedzialne za reakcje lękowe będą zbyt przepracowane aby stymulować lęk. W takim momencie reakcję lękowe zwykle wygasają. Metoda ta działa na zasadzie wzmacniania hamowania warunkowego. Bardzo często ta metoda stosowana jest w terapii jąkania czy ssania palców.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna -> Psychoterapia, pomoc psychologiczna, formy pomocy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin