Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii
rodzaje psychologii, forum psychologiczne, zaburzenia psychiczne, psychologia, psychoterapia, pomoc psychologiczna, koncepcje psychologiczne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Terapia odwykowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna -> Psychoterapia, pomoc psychologiczna, formy pomocy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Mazi




Dołączył: 25 Sty 2010
Posty: 95
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 2:22, 21 Lut 2010    Temat postu: Terapia odwykowa

Terapia odwykowa stosowana jest głownie w leczeniu alkoholizmu a także fetyszyzmu. Zasadniczo polega ona na łączeniu niewłaściwego zachowania z negatywnym bodźcem - np. uderzeniem prądu, wytwarzaniem odruchów wymiotnych itp. Terapie te mają dość wysoką skuteczność.

Ostatnią z wymienianych tu technik w ramach koncepcji poznawczo-behawioralnej jest trening relaksacyjny, którego głównym założeniem jest twierdzenie o wzajemnych powiązaniach pomiędzy napięciem psychicznym, stanem układu nerwowego oraz napięciem mięśni. Skoro można wpływać na rozluźnienie mięśni toteż poprzez to można wpływać także na rozluźnienie psychiczne oraz układ nerwowy, który z kolei steruje innymi narządami wewnętrznymi. Najbardziej znanymi treningami relaksacyjnymi w psychologii są metoda relaksacji progresywnej autorstwa Jacobsona oraz trening autogenny Schultza. Ta pierwsza metoda opiera się na systematycznych ćwiczeniach rozluźniania stopniowego poszczególnych mięśni ciała. Z kolei trening autogenny to stopniowe osiąganie stanu odprężenia psychicznego w otoczeniu maksymalnie ograniczonych bodźców zewnętrznych. W takim stanie wykorzystuje się autosugestie - od najprostszych po nieco bardziej skomplikowane.

Poza podziałem, jaki powyżej przedstawiono, istnieje także podział na psychoterapię indywidualną oraz zbiorową. Ta ostatnia może być prowadzona przy użyciu metod charakterystycznych dla psychologii indywidualnej lub takich, które do osiągnięcia celu terapeutycznego wykorzystują dynamikę relacji grupowych.

Istnieje także tak zwana psychoterapią pośrednia, której głównym celem jest oddziaływanie na środowisko pacjenta.

Osobną kwestią jest psychoterapia dzieci. Z reguły stosuje się względem nich metody terapii indywidualnej lub zbiorowej ale najczęściej zmieniając ich formułę w zabawę. U dzieci wysoką skutecznością terapii odznacza się trening autogenny, który uspokajając dziecko korzystnie wpływa na psychikę. Równie skuteczne są metody niewerbalne - np. terapia muzyką, rysunkiem czy tez gimnastyką. Zwłaszcza ta ostania stosowana w grupie dzieci powoduje odreagowanie agresji oraz uczy właściwej ekspresji emocjonalnej. W ramach terapii psychoanalitycznej u dzieci stosuje się głównie psychodramę czy też wypowiedzi obrazowe, które pozawalają na ujawnianie stosunków emocjonalnych względem najbliższego otoczenia.

Psychoterapia rozwija się z dnia na dzień. Jej rodzajów z dnia na dzień jest coraz więcej. Ich systematyzacji równie wiele, tak jak i badań prowadzonych w ramach poszczególnych jej nurtów. Wydaje się jednak, iż za Stanisławem Kratochvilem można powiedzieć iż "badanie psychoterapii uważam za niezbędny warunek istnienia i dalszego rozwoju teorii i praktyki psychoterapeutycznej. Badanie wyników psychoterapii wydaje mi się równie ważne jak badanie procesu psychoterapii. Sądzę jednak, że w osobistym życiu psychoterapeuty - praktyka i psychoterapeuty - naukowca proces szerszego pomagania innym i proces intensywnego poszukiwania prawdy są ważniejsze niż ostateczny wynik tych wysiłków".


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum rodzaje psychologii, rodzaje psychoterapii Strona Główna -> Psychoterapia, pomoc psychologiczna, formy pomocy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin